اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

آموزش ساخت استخر

آموزش ساخت استخر در کل به چندین مرحله تقسیم بندی خواهد شد که در ادامه این نوشته قصد داریم به این موارد بپردازیم، به طور کلی داشتن یک استخر در یک مکان چه منزل یا محیط تجاری یا اداری می تواند یکی از بهترین ایده آل ها محسوب گردد، به دلیل آن که شنا جزء ورزش هایی به حساب می آید که در فعالیت بدنی بسیار به کار گرفته می شود و همچنین علاوه بر آن که می توان آن را نوعی ورزش به حساب کرد بلکه به عنوان تفریحات هم محسوب می گردد. ناگفته نماند که شنا جزء بهترین های ورزش محسوب می گردد.

ساخت استخر یکی از فرآیندهایی می باشد که جزء پروژه های مهندسی محسوب می گردد و برای انجام آن نیاز به یک نیروی کارآزموده نیز خواهید داشت.

آموزشگاه نوین استخر

فهرست مطالب

چرا نیکاب نوین استخر؟

گروه نیکاب نوین استخر، یکی از گروه های متخصص و مجرب در زمینه ی ساخت استخر و سونا محسوب می گردد که با داشتن تجربه و تخصص چندین ساله توانسته است تا به امروز در خدمت شما مشتریان گرامی باشد.

در این مبحث نیز قصد داریم درباره ی آموزش ساخت استخر مواردی را بیان کرده و آن را مرحله به مرحله و طی یک فرآیندی پیش ببریم.

مراحلی که قرار است درباره ی آموزش ساخت استخر بیان نمائیم می توان گفت با ساخت استخرهای بتونی، فایبرگلاس و پیش ساخته و وینیلی یکسان می باشد.
در ابتدا حتما در نظر داشته باشید که برای ساخت استخرهای گوناگون بایستی مجوز لازم را داشته باشید و همچنین بتوانید در این زمینه با پیمانکار ساخت استخر مشورت لازم را داشته باشید و حتی در صورتی که احتیاجی بود می توانید انجام ساخت استخر خود را به یک پیمانکار ساخت استخر محول نمائید.

آموزش ساخت استخر کوچک

آموزش ساخت استخر پیش ساخته فایبرگلاس

برای انجام چنین پروژه ای از فناوری فایبرگلاس استفاده شده است، که این تکنولوژی برای نخستین بار در سال 1930 میلادی در آمریکا و همچنین در صنعت ساخت هواپیما مورد استفاده قرار میگرفته است.

تکنولوژی فایبرگلاس در طرح های مختلف و شکل های متفاوتی وارد بازار گردید که از آن برای ساخت این استخرها استفاده میشده است.
با توجه به این که فایبرگلاس مقاومت بسیار خوبی دارد از همین روی از آن برای مخازن آب، صنعت خودرو سازی و همچنین برای ساخت و تولید هواپیما استفاده میشده است.

به تدریج از این ترکیب که دوام بسیار خوبی دارد و بسیار شگفت آور در ساخت استخرهای گوناگون استفاده میشده است.

استخر پیش ساخته فایبرگلاس، معمولا بسیار سریع تر از استخرهای بتنی مورد اجرا و نصب قرار خواهند گرفت و مزیت های مختلف دیگری دارند که شامل صاف بودن سطح یا ناصاف بودن آن می باشد، آبند بودن و سازگاری آن با مواد شیمیایی مختلف (ازن و کلر)، مقاومت بالای اینگونه استخرها در برابر تغییرات جوی دما موجب شده است تا جزء خصوصیت های بارز اینگونه از استخرها به شمار بیاید.

طراحی اولیه استخر

استخر پیش ساخته فایبرگلاس به گونه ای می باشند که بر روی آن هیچگونه آلودگی یا باکتری رشد نخواهد کرد. سیستمی که برای تصفیه و پمپ ساخت چنین استخرهایی به کار گرفته می شود کاملا ساده می باشد و با این وجود تنوع در چنین سیستم هایی می تواند به دور از هرگونه مشکلی رخ دهد. همچنین قابل ذکر است که بدنه ی آن کاملا بادوام و مقاوم می باشد.

آموزش ساخت استخر عمومی با توجه به اساس و آیین نامه های ملی

در کشور ما برای ساخت متریال ها و سازه های گوناگون ضوابط و شرایط مختلفی در نظر گرفته می شود که ساخت استخر عمومی هم جزئی جدایی پذیر از این موضوع نمی باشد و ساخت آن حتما باید با شرایط استاندارد صورت بگیرد که سازمان تربیت بدنی، تعیین کننده ی چنین شرایط و ضوابطی خواهد بود.

بنابراین قبل از آن که بخواهیم شرحی درباره ی ساخت استخر عمومی به شما بدهیم حتما باید مواردی را هم در نظر داشته باشید که قبل از ساخت استخر بایستی انجام شود:

راضی نمودن ناظرین ساخت جزء مهمی از کار می باشد که حتما بایستی در نظر گرفته شود.

نسبت به دریافت پروانه ساخت حتما باید اقدامات لازم را انجام دهید و سپس نسبت به تمامی مراحل ساخت استخر رسیدگی لازم را داشته باشید که خود چنین موردی می تواند جزئی از قسمت طراحی و اجرای ساخت استخر عمومی باشد.

آموزش ساخت استخر عمومی

حال شایان ذکر است با توجه به شرایطی که در کشور ما نسبت به ساخت استخر عمومی وجود دارد و محدودیت های موجود در آن، ساخت چنین استخرهایی چندان کار ساده ای به نظر نخواهد آمد، به همین منظور بهتر است آیین نامه ملی مربوط به ساخت استخر عمومی را به خوبی مطالعه کرده باشید.

برای کسب اطلاع بیشتر از قیمت‌ها با کارشناسان فروش شرکت تماس بگیرید. تلفن تماس: 09352050959 

آیین نامه ساخت استخر عمومی برای شنا عبارت است از:

  1. طراحی و ساخت استخر عمومی باید حتما طبق شرایط و ضوابط آیین نامه صورت بگیرد.
  2.  دارا بودن مجوز از سازمان تربیت بدنی جزء ملزومات اصلی برای ساخت استخر عمومی می باشد.
  3. با توجه به این که تصمیم دارید استخر عمومی خود را در کدام منطقه بسازید، اداره تربیت بدنی همان منطقه، برگه سوالی را در اختیار شما قرار خواهد داد و پس از آن تایید ساخت استخر صورت خواهد گرفت.
  4.  سازنده حتما باید حداکثر ظرف مدت سه ماه برگه سوالی را که دریافت نموده است همراه با طراحی قابل توجیه به اداره ی تربیت بندی تحویل دهد.
  5. اداره تربیت بدنی پس از دریافت برگه و طرح مورد نظر، موارد فنی را مورد بررسی قرار خواهد داد و آنگاه برای بازرسی در مورد نحوه ی ساخت استخر به آن مکان سرخواهد زد.

دانستن موارد بیشتر و مطالعه ی کل آیین نامه خارج از بحث این مقاله خواهد بود اما در کل بایستی گفت پس از آن که تربیت بدنی همکاری های لازم را در خصوص ساخت استخر با شما داشت، مزیت هایی در اختیار شما قرار خواهد داد که شامل در اختیار گذاشتن زمینی برای شما و اعطای سرمایه به صورت وام و همکاری های مختلف دیگر می باشد.

اما حتما باید در نظر داشته باشید که سازمان تربیت بدنی از ابتدای طرح و ساخت استخر عمومی تا پایان کار بر روی پروژه ی شما نظارت لازم را خواهد داشت.

آموزش ساخت استخر و انجام پروژه هایی مبنی بر آن لازمه ی شناخت بر چنین آیین نامه هایی می باشد که بهتر است حتما رعایت گردد.

یکی از موارد مهمی که سازمان تربیت بدنی برای شروع پروژه ساخت استخر در نظر میگیرد، زنانه بودن یا مردانه بودن آن است که برای هریک از آن ها مسائل مختلفی از سوی سازنده در نظر گرفته خواهد شد.

آموزش نصب استخر عمومی

مزیت های ساخت استخر عمومی

حتما بهتر است در نظر داشته باشید که ساخت و طراحی استخر بهتر است توسط یک طراح مجرب معمار صورت بگیرد. امروزه با توجه به این که عموم مردم نسبت به شنا و ورزش های آبی و فواید موثر علمی آن شناخت بهتری پیدا کرده اند بنابراین میزان تقاضای استفاده از استخرهای عمومی هم بیشتر شده است.

به دلیل هرشخصی فارغ از هر جنسیت و سن و سالی به ورزش کردن و شنا کردن درون آب علاقه ی بسیاری دارد و از آن لذت خواهد برد. شنا کردن در آب می تواند تاثیر بسیار شگرفی در آرامش روحی و روانی افراد داشته باشد.

از همین روی ساخت استخر عمومی می تواند در کنار تفریحاتی که در بر داشته باشد از لحاظ اقتصادی هم به صرفه باشد.

اما بایستی توجه داشته باشید که برای شنا کردن در استخرهای عمومی بهتر است به مسائل بهداشتی توجه لازم داشته باشید که در مبحث زیر به آن پرداخته ایم:

مراحل ساخت استخر و مراحل آن

کشیدن نقشه توسط اتوکد

توسط نرم افزارهای مربوطه مانند اتوکد و 3D Studio Max می توان اقدام به طراحی نقشه های سه بعدی و یا دو بعدی برای استخر عمومی کرد و سپس برای اجرای طرح بهتر است حتما مکان مناسبی در نظر گرفته شود تا اجرای طرح و پیاده سازی آن طبق نقشه صورت بگیرد.

آزمایش خاک بستر

پس از آماده نمودن طرح و نقشه اولیه برای انجام زیرساخت های لازم، خاک بستر تحت آزمایشگاه های ژئوتکنولوژی مورد بررسی و آزمایش قرار خواهد گرفت. در صورتی که خاک بستر مقاومت لازم برای نگهداری بار را داشته باشد آزمایشگاه چنین موردی را بررسی و آنگاه تایید خواهد کرد. معادلات عمرانی برای نحوه ی اجرا و نصب سیستم های آرماتوربندی و قالب بندی ارائه داده خواهد شد و تمامی جزئیات ساخت آن برای کسب نظر از تقاضا کننده ی ساخت استخر عمومی ارسال خواهد شد و پس از آن که متقاضی رضایت خود را اعلام نمود آنگاه نوع بتن هم مشخص خواهد شد که برای ساخت استخرهای عمومی معمولا از بتن هایی با وزن 400 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب استفاده خواهد شد.

خاک برداری

پس از انجام خاک برداری های لازم با استفاده از لودر و بیل مکانیکی با توجه به نوع خاکی که در آن منطقه وجود دارد و همچنین اندازه ی آن ساخت استخر عمومی صورت میگیرد.

امکان دارد بخواهید استخر کوچیکی در زمینی نرم بسازید که برای ساخت آن یک بیل مکانیکی اکتفا خواهد کرد، اما در این آموزش ساخت استخر توصیه میکنیم در صورتی که تصمیم به ساخت استخر بزرگ تری دارید بایستی از لودر و بیل مکانیکی در کنار هم استفاده نمائید و با توجه به اندازه و عمق خاک برداری، کامیونی در نظر گرفته شود تا خاک هایی که در آن زمین اضافی هستند انتقال داده شود.

پس از انتقال خاک های اضافی، با توجه به نوع و اندازه ی استخر بایستی زمین صاف و کمپکت شود.

در صورتی که مساحت زمین بزرگ تر از حد معمول باشد بهتر است برای چنین کاری از کامیون های مخصوص با غلطک های ویبراتوری استفاده شود و در صورتی که زمین حدود 100 متر باشد می توان از ویبراتورهای دستی و کارگر عملیات استفاده نمود.

آجرچینی

در طی پروژه ساخت استخر عمومی پس از صاف کردن زمین باید آجرهایی در اطراف استخر چیده شود. پس از آجرچینی باید طبق نقشه ی از پیش نعیین شده و مورد تایید سازمان، آرماتوربندی صورت گیرد که جزء اساسی ترین و حساس ترین مراحل ساخت استخر می باشد.

در مرحله ی آرماتوربندی ساخت استخر عمومی بایستی یک ناظر مهدنس عمران حضور داشته باشد تا بر حسن انجام کار و روند کار نظارت لازم را داشته باشد و بتواند از نزدیک تمامی جزئیات را بررسی نماید.

پروژه ساخت استخر مراحل مختلفی در پیش دارد و حتما باید زمان لازمی برای آن مشخص گردد اما نباید با توجه به زمان معمول روند کار بیشتر شود تا کارفرما ضرر نکند.

آرماتور بندی

پس از آن که آرماتوربندی صورت گرفت نوبت به نصبت لوله های گرمکن و تزریق محلول در آب می باشد. برای انجام چنین کاری باید از بهترین لوله موجود در بازار استفاده کرد و نباید محصولات بی کیفیت و نامرغوبی برای آن تهیه گردد، به دلیل آن که دسترسی به بتن ریزی سخت است و حتی در بیشتر مواقع امکان پذیر نمی باشد.

لوله کشی

علاوه بر تهیه ی لوله ی باکیفت باید لوله کشی مناسبی انجام شود که انجام چنین کاری توسط مهندس تاسیساتی برای بازرسی و بازبینی صورت خواهد گرفت، استفاده از لوله های upvc می تواند جزء بهترین لوله ها برای ساخت استخر عمومی باشد.

ایزولاسیون و عایق بندی

در مرحله ی بعدی ساخت استخر باید عملیات ایزولاسیون و عایق شدن در آن صورت گیرد که انجام چنین کاری با ایزوگام کردن صورت خواهد گرفت که با توجه به استانداردهای موجود در آئین نامه باید حتما از چسب بتن مرغوب در بازار استفاده شود.

پس از آن که عملیات ایزولاسیون صورت گرفت یک مهندس ناظر باید در مورد آب بند شدن کف و جداره های دیواره های استخر نظر بدهد.

پس از انجام چنین مرحله ای بتن ریزی با حجم 400 کیلوگرم بر متر مکعب صورت خواهد گرفت و طبق همین روش و با روش شاتکریت تزریق آن به جداره های بتن صورت خواهد گرفت در هر مرحله ای که بتن ریزی انجام می شود باید ویبره زدن هم انجام شود.

همانگونه که پیش تر در این آموزش ساخت استخر بیان کردیم حضور یک مهندس عمران در روند کار ضروری می باشد و در چنین مرحله ای بایستی بتن، قالب و آرماتوربندی به خوبی انجام شود تا هیچگونه مشکلی به وجود نیاید و بتن بتن ریزی کرمو نشود.

برای آن که بتن ریخته شده خودش را بگیرد حدود یک الی دو هفته زمان لازم است و جواب آزمایشات مقاومت بتن طی 28 روز آماده خواهد شد که در این صورت روند کار موقتا، متوقف خواهد شد.

سرامیک کاری

پس از تایید آزمایشگاه پس از بتن ریزی، سرامیک کاری در اطراف استخر و کف آن انجام خواهد شد. در حین انجام ساخت استخر عمومی و در طی طراحی نقشه ی چیزی که باید در نظر گرفته شود ظاهر آن می باشد زیرا مهم ترین چیزی می باشد که در نگاه ببینده مورد جلب توجه قرار خواهد گرفت، پس بهتر است برای انجام چنین کاری از سرامیک های مخصوص استخر و مدل های زیبایی استفاده نمائید.

پیاده سازی تاسیسات روشنایی

استفاده از چراغ های روشن در ساخت استخر عمومی می تواند به زیبایی آن بیافزاید که از این چراغ ها با مدل های مختلف می توانید هم در درون استخر و هم در اطراف آن از چراغ های پایه دار یا پروژکتور با توجه به اندازه ی استخر استفاده نمائید.

کاشی کاری

کاشی کاری جزء مرحله ی آخر می باشد که طبق همان روش سرامیک کاری صورت خواهد گرفت.

پس از آن که چنین مراحلی انجام شد نوبت به پر کردن استخر با آب تمیز می باشد که در این مرحله درباره ی صحت امور اطمینان حاصل خواهیم کرد و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد آن را برطرف خواهیم کرد.

در این آموزش ساخت استخر سعی کردیم مراحل ساخت انواع استخرها را بررسی کنیم، اما در صورتی که که قصد یادگیری دارید میتوانید با کارشناسان نیکاب نوین استخر تماس بگیرید.

مراحل ساخت استخر شامل چه مواردی است؟

متن سربرگ به طور کلی مراحل ساخت استخر موارد زیر هستند: نقشه کشی، کنده کاری و بلوک چینی، آرماتوربندی، آجرچینی، آب بندی و کاشی کاری، نصب تاسیسات، پر کردن استخر با آب و روشن کردن تاسیسات.را وارد کنید

بهترین زمان برای ساخت استخر چه زمانی است؟

برای کاهش هزینه های ساخت و همچنین آماده شدن استخر برای فصل تابستان بهترین زمان برای شروع ساخت استخر، پیش از عید نوروز است.