اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

طراحی مشاوره و اجرای پارک آبی

گروه مهندسین نیکاب نوین استخر طراحی مشاوره و اجرای پارک آبی

پارکهای آبی یک از اِلمانهای توسعه شهری و یکی از مهمترین شاخصه های رفاه اجتماعی هر شهر و یا کشور محسوب میشود. که علاوه بر منافع اقتصادی برای سرمایه گذار ،  در توسعه و رونق اقتصادی جوامع به جهت جذب گردشگران خارجی نقش به سزایی را ایفا میکند .

ساخت استخر یکی از فرآیندهایی می باشد که جزء پروژه های مهندسی محسوب می گردد و برای انجام آن نیاز به یک نیروی کارآزموده نیز خواهید داشت.

پارک آبی

پارک آبی ، مدلی از پارک های تفریحی می باشد که در آن ابزارهای مختلف و تجهیزات سرگرم کننده ی بسیاری وجود دارد.

وسایل سرگرم کننده ای که در پارک آبی وجود دارد شامل: سرسره آبی، رودخانه تنبل، حمام تفریحی، استخر، استخر موج، سونا و سرسره های سقوط آزاد و دیگر وسایل مختلف نیز می باشد.

همچنین یک سری از پارک های آبی علاوه بر تجهیزاتی که ذکر کردیم دارای موج مصنوعی می باشند که در آن امکان موج سواری خواهید داشت.

تکامل پارک های آبی

پارک های آبی معمولا به طور کلی به دو دسته ی

1- پارک آبی روباز 

2- پارک آبی سربسته یا سالنی تقسیم بندی خواهند شد.

از پارک های آبی که به صورت روباز هستند معمولا در مناطق گرمسیری یا استوایی استفاده می شود و در نقاط مختلف شهری از پارک های آبی استفاده خواهد شد که حالت سربسته می باشند.

می توان گفت پارک آبی که نام آن کشتی نوح می باشد جزء بزرگ ترین پارک های آبی می باشد که در شهر ویسکانسین آمریکا ایجاد شده است.

در ایران هم اگر بخواهیم بزرگ ترین پارک آبی را مثال بزنیم می توان پارک آبی اوشن در جزیره کیش را نام برد. این پارک آبی یکی از پارکهای آبی بسیار بزرگ می باشد که حالت روباز دارد.

ویژگی های پارک آبی

پارک آبی بایستی امکاناتی بسیار ویژه داشته باشد و همچنین بتوان از امکانات هیجان انگیز آن استفاده کرد. کیفیت یکی از مهم ترین ملزومات در ساخت پارک های آبی می باشد.

هیجان انگیز بودن پارک آبی یکی از مهم ترین خصوصیت های بارز آن می باشد که موجب می گردد تا مشتریان بسیاری به سمت آن جلب شوند.

در طی ساخت پارک آبی یکی از مهم ترین چیزهایی که به آن توجه می شود کیفیت و توجه به بهداشت آن محیط نیز می باشد.

در مجموعه های پارک آبی امکانات شگفت انگیز و جالب توجهی وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد تا مراجعه کنندگان بتوانند تجارب بسیار جذابی را در آن به دست آورند.

برای برآورد هزینه ساخت استخر و پارک آبی می توانید با مشاورین متخصص ما در گروه نیکاب نوین استخر تماس حاصل فرمائید.

ویژگی های پارک آبی

پارک آبی بایستی امکاناتی بسیار ویژه داشته باشد و همچنین بتوان از امکانات هیجان انگیز آن استفاده کرد. کیفیت یکی از مهم ترین ملزومات در ساخت پارک های آبی می باشد.

هیجان انگیز بودن پارک آبی یکی از مهم ترین خصوصیت های بارز آن می باشد که موجب می گردد تا مشتریان بسیاری به سمت آن جلب شوند.

در طی ساخت پارک آبی یکی از مهم ترین چیزهایی که به آن توجه می شود کیفیت و توجه به بهداشت آن محیط نیز می باشد.

در مجموعه های پارک آبی امکانات شگفت انگیز و جالب توجهی وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد تا مراجعه کنندگان بتوانند تجارب بسیار جذابی را در آن به دست آورند.

برای برآورد هزینه ساخت استخر و پارک آبی می توانید با مشاورین متخصص ما در گروه نیکاب نوین استخر تماس حاصل فرمائید.

مشاوره و سفارش ساخت پارک آبی

شرکت نوین استخر پیشرو در ساخت مجموعه های پارک آبی ، آماده مشاوره دقیق در جهت احداث پارک آبی به شما عزیزان می باشد.

برای کسب اطلاع بیشتر از قیمت‌ها با کارشناسان فروش شرکت تماس بگیرید. تلفن تماس: 09352050959 

پیمانکار ساخت پارک آبی
گروه مهندسین نوین استخر

صفر تا صد پروژه پارک آبی

چرا پارک آبی احداث کنیم ؟

پارک آبی یک پروژه سرمایه گذاری هست که علاوه برمنافع اقتصادی برای سرمایه گذار ، نماد توسعه و رفاه اجتماعی هست ،در برندسازی شهری نقش بسزایی دارد و باعث جذب گردشگر و رونق اقتصادی منطقه شده ،سلامت و نشاط جسمی و روحی را برای جامعه به ارمغان میاورد.

فهرست مطالب

پارک آبی پدیده ای نوین

پارک آبی یک پدیده نوین و هیجان انگیز در دهه های اخیر هست که مورد توجه مردم در سراسر جهان قرار گرفته هست .و محبوبیت آن در جهان در حال افزایش هست .

البته تاریخچه پارک آبی به سالهای دور بر میگردد واولین بار  در دهه های 40 و 50 میلادی مورد توجه قرار گرفت و پروژهای پارک آبی در کشورهایی مثل امریکا و برخی از کشورهای اروپایی در این دهه ها ساخته شد .

و مقصود ما ازبکار بردن عبارت پدید ه نوین برای پارک آبی ، در اصل ترند شدن آن بین گردشگران در اکثر نقاط جهان  و علی الخصوص در کشورمان ایران به دلیل چشم اندازهای گردشگری که متصور میشود ، هست .

تحول در صنعت گردشگری

به اعتقاد گروه تحقیق و توسعه و گروه بازاریابی شرکت نوین استخر ، بی شک پارک آبی میتواند تحولی عظیم در صنعت گردشگری در ایران  بوجود بیاورد.

این ظرفیت ها و پتانسیل ها در کشورمان به شدت مشاهده میشود.

البته به دلیل ویژگی های اقلیمی و محدودیت منابع آبی  که در ایران وجود دارد شاید در نگاه اول ، سرمایه گذاری در این بخش را با چالش مواجه کند ولی باید متذکر شد که  امکان پذیر هست که  این مشکل را با بهره مندی از سیستم های کارآمد  تصفیه آب و استفاده مکرر از آب به خوبی مدیریت کرد. . چنانکه شاهد هستیم در مناطق خشکی در دنیا مثل دبی ، پارک های آبی ، پروژه های زمستانی و پیست های اسکی بنا نهاده شده است .

مهندس امیرحسن  ملک مدیر شرکت نیکاب نوین استخر معتقد هست شاهد چرخشی بزرگ از گردشگری تاریخی به سمت گردشگری ماجراجویانه هستیم .

واین امر در شرایط پسا کرونا با شدت بیشتری شکل خواهدگرفت .

گردشگری ماجرا جویانه

امروزه بیش از هر چیز افراد به تفریحات هیجان آوروماجراجویانه مثل پارک آبی  نیازمند هستند و این نیاز به شدت در حال افزایش هست .

ویکی از دلایل عمده این مسئله تغییر در سبک زندگی مردم و جوامع  هست که متاثر از ظهور پدید ه ای مهم به نام  اینترنت هست که به سرعت و درتمام ابعاد ودر سطحی گسترده روش های زندگی ، کسب و کار ، تفریح ، آموزش و تغذیه را تحت الشعاع قرار داده و در نتیجه باعث کاهش تحرک و کاهش هیجانات ناشی از زندگی پر از جنب و جوش شده و سکون ، یکنواختی و بی حوصلگی را به ارمغان آورده است .

خلاء آدرنالین

بنابراین پدیده نا خوشایندی که من اسم آن را خلاء ادرنالین میگذارم گریبان افراد را گرفته و باعث کاهش تخلیه هیجانات شده و متعاقب آن اسیب های جسمی ، روحی و رفتاری را به دنبال دارد.

بنابراین وجود اماکن تفریحی با هیجانات بالا مثل پارک های آبی میتواند این خلا را پر کند و به این نیاز فیزیولوژیک انسان پاسخ دهد .

لذا ضرورت ایجاد پروژه های پارک های آبی بیش از پبش احساس میشود ، مکانی که بتواند باعث  جبران این سکون و یکنواختی  شده وهیجان و نشاط را به زندگی افراد باز گرداند.

و همین امر موجب افزایش محبوبیت پارک های آبی در بین گردشگران شده و میتوان گفت که دیگر ادم ها غلی الخصوص نسل جوان تر ، صرفا برای دیدن اماکن تاریخی و آثار باستانی و موزه ها سفر نمیکنند ، بلکه به دنبال مکانی هستند که این انرژی انباشته شده و این هیجان نهفته در خود را با یک سفر ماجرا جویانه و سپردن خود به سرسره های مرتفع و پر پیچ وخم و اسنخر های پر از موج و چاله های فضایی مملو از آب پارک های آبی ،  آزاد کرده و یک تجربه به یاد مامدنی و بی نظیر را درزندگی خود ثبت نمایند.

گردشگری تاریخی یا گردشگری ماجراجویانه

در عصر حاضر با وجود تکنولوژی هایی همچون تورهای مجازی و تکنولوژی وی آر ، به راحتی میتوان به اماکن تاریخی و موزه های معروف دنبا سفر کرد واز مشاهده آنها لذت برد به همین دلبل نیاز به حضور فیزیکی در این اماکن در حال کمرنگ شدن هست

ولی آیا حس بی نظیر و تجربه یک تفریح ماجراجویانه و یک هیجان واقعی در یک پارک آبی و غوطه ور شدن در آب و سر خوردن در یک تونل مرتفع و پیچ در پیچ همراه با جریان دل انگیز آب و پرتاپ شدن در یک استخر پر از اب و تماس واقعی و بهره بردن از خواص واقعی و لذت بخش و درمانی و نشاط آور آب ، این مایه حیات بخش را میتوان در شرایط مجازی بدست آورد؟

مسلما جواب خیر هست .

بنابراین برای استفاده از خواص معجزه آسای آب و شگفتی های پارک آبی قطعا نیاز به حضور فیزیکی هست .

در همین راستا ایجاد اماکن تفریحی ماجراجویانه و پارک های آبی در جهان به شدت در حال شکل گیری هست و صنعت گردشگری در این زمینه در حال قوت گرفتن هست .

از طرفی ایجاد پارک آبی منافع اقتصادی بسیار زیادی را برای سرمایه گذار به همراه دارد که توجه به این موضوع را چند برابر میکند .

کشور عزیز ما هم از این مهم مستثنا نیست ود رسالهای اخیر شاهد ساخت پار های ابی زیادی در شهر های مختلف هستیم و توجه بسیاری از سرمایه گذاران به این موضوع جلب شده هست .

و شرکت نیکاب نوین استخر نیز در این راستا ، با استفاده از پتانسیل های تجربی و علمی و تخصصی خود ، اقدام به طراحی و ساخت پروژه های پارک آبی در ایران و حتی در کشورهای همسایه نموده هست .

هدف از ساخت پارک آبی

مسلما پارک آبی برای استفاده شخصی و خصوصی احداث نمیشود .

در واقع ساخت پارک آبی بیشتر یک پروژه سرمایه گذاری بشمار میاید و در اهداف کلان تر میتوان جذب گردشگر ودر نتیجه ایجاد رونق در بقیه بخش ها و کسب و کار ها به واسطه رونق توریسم درآن محل و یا شهر مذکور و یا کشور ودر نهایت ایجاد روایط اجتماعی و اقتصادی و حتی سیاسی بین کشورهای مختلف میباشد.

امروزه سازه های زیبا و شاخص ، هتل های لوکس و جذاب ، مکان های تفریحی و از جمله پارک های آبی تبدیل به معیارهای توسعه ، پیشرفت و رفاه اجتماعی کشورها شده و و بیش از هر چیز دیگری باعث معروفیت و شاخص شدن شهر ها و کشورها گردیده اند.

برای کسب اطلاع بیشتر از قیمت‌ها با کارشناسان فروش شرکت تماس بگیرید. تلفن تماس: 09352050959 

اثرات چند جانبه ساخت پروژه های پارک آبی :

مطالعات امکان سنجی وطرح توجیهی پارک آبی

در این مرحله  تحقیقات و مطالعات مواردی چون امکان ورود به این بازار ، فرصت های موجود ،بررسی  اسناد بالادستی ، موانع و تهدید های  سر راه ، و مطالعات توجیهی اقتصادی مثل نقطه سر به سر ، نرخ بازگشت سرمایه ، حاشیه سود و مواردی از این قبیل انجام میشود.

که سرمایه گذار را در تصمیم گیری و برنامه ریزی بهتر یاری کند.

جهت  مشاوره و تهیه طرح امکان سنجی و طرح توجیهی و برآورد قیمت ساخت پارک آبی با کارشناسان ما تماس بگیرید. شماره تماس 0935205095

مراحل ساخت پارک آبی

1- طراحی بیزنس مدل

در این مرحله هدف از ساخت پروژه را مشخص میکنیم

و با توجه به موقعیت و شهر و محل اجرل پروژه

تعیین میکنیم که قرار هست چه کسانی با چه مشخصات و گروه سنی و جنسیتی و چه فرهنگی و چه سطح در آمدی از این پارک آبی استفاده کنند.

چنانپه ایده خاصی مد نظر هست در این مرحله تبدیل به طرح میکنیم .

مشخص میکنیم که وجود این پارک آبی قرا هست په ارزش و مزیتی برای استفاده کنندگان خلق کند.

چه کسانی قرار هست شرکای ما باشند.

رقبای ما در پروژه چه کسانی هستند

و از چه راهی برای ما ایجاد در آمد میکند

فعالیت هایی که قرار هست برای اجرای این پروژه و این سرمایه گذاری انجام شود را مشخص میکنیم

و منابع پولی و منابع انسانی مورد نیاز را تعیین میکنیم

2- مطالعات امکان سنجی وطرح توجیهی

در این مرحله تحقیقات و مطالعات مواردی چون امکان ورود به این بازار ، فرصت های موجود ، اسناد بالادستی ، موانع و تهدید های سر راه ، و مطالعات توجیهی اقتصادی مثل نقطه سر به سر ، نرخ بازگشت سرمایه ، حاشیه سود و مواردی از این قبیل انجام میشود

که سرمایه گذار را در تصمیم گیری و برنامه ریزی بهتر یاری کند.

3- تهیه طرح اولیه

برای این که سرمایه گذار بتواند موارد 1 و 2 را انجام بده یعنی یک بیزنس مدل تعریف کند و طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی طرح را به انجام برساند نیازمند یک طرح و نقشه اولیه میباشد.

بنابراین در این مرحله سرمایه گذار به یکی از شرکتهایی تخصصی که در زمینه طراحی و ساخت پارک آبی فعالیت دارد مراجعه میکند و شرکت مذکور با توجه به موقعیت مکانی و نیاز مشتری و مطالعات اولیه طرح که در اختیارش گذاشته میشود و با توجه به مساحت سایت مورد نظر و میزان بودجه تعیین شده و کلیه شرایط موجود ، اقدام به تهیه طرح اولیه مینماید.

طرح اولیه میتواند شامل یک نقشه سایت پلان با مطالعات معماری و جغرافیایی و تحلیل سایت شامل تحلیل اب و هوایی و محیطی و هم جواریها و جهت های جغرافیایی و جانمایی فضاها و لکه گذاری ها و تا حدودی متره و برآورد قیمت باشد که سرمایه گذار را با آگاهی بیشتری

در تصمیم گیری ها کمک کند.

4- اقدامات قانونی

اخذ مجوزهای لازم ، تامین مالی و ….

5- مراحل طراحی

شروع طراحی و تهیه نقشه های معماری و مهندسی پروژه

مرحله اول :

 که همان تهیه طرح اولیه بود که در زمان مطالعات و و تصمیمات سرمایه گذار توسط شرکت طراح و مجری در قالب یک قرارداد مجزا و اولیه ، تسلیم کارفرما یا سرمایه گذار گردیده بود.

مرحله  دوم :

 تهیه نقشه های کلی طرح

 

شرکت طراح و مجری در این مرحله تهیه یک  نقشه کلی ولی ملموس تر از طرح اولیه  و بر اورد قیمت دقیق تری با جزییات بیشتری را در دستور کار خود قرار میدهد و زیر ساخت های لازم در این مرحله بیشتر از مرحله قبل مشخص میشود و در واقع یک گام جلوتر رفته وموضوع جدیت بیشتری پیدا میکند.

مرحله سوم :

در این مرحله شرکت طراح و مجری اقدام به تهیه نقشه های دوبعدی و سه بعدی طرح با نرم افزار تخصصی مینماید و در واقع نقشه پلان با کلیه فضاها به صورت دقیق تهیه میشود که در این نقشه ها کلیه فضاها اعمم از فضاهای عمومی و اجتماعی ، محوطه ها ، فضاهای ورودی ، دسترسی ها ،سالن های رخت کن ، فضاهای استراحت ، و فضاهای اصلی اعم از سرسره های آبی ، استخر ها ، استخر موج ، رودخانه مصنوعی و … نمایش داده میشود.

در این مرحله نیز برآور قیمت دیگری با جزییات بیشترو دقیق تری تهیه میشود.ودر واقع میتوان گفت در این مرحله بر آورد قیمت نهایی میگردد.

مرحله چهارم :

در این مرحله شرکت طراح و مجری شروع به تهیه نفشه های دو بعدی و سه بعدی از تجهیزات پارک آبی مثل سرسره های آبی و سازه های نگاهدارنده سرسره ها و تهیه نقشه سازه استخر ها مینماید .

مرحله پنجم:

در این مرحله محاسبات فنی  و تهیه نقشه های تاسیسات مکانیکی و تصفیه آب و تاسیسات الکتریکی انجام میشود.

مرحله ششم :

در این مرحله در واقع نقشه های معماری فاز 2 که نقشه های اجرایی معماری با جرییات دقیق اجرایی برای استارت پروژه تهیه میگردد.

 

جهت مشاوره و طراحی پارک آبی ، تهیه نقشه های اولیه معماری ، نفشه های فاز 2 و نقشه های سه بعدی طرح با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

تلفن تماس : 09352050959

6- مراحل عملیاتی

 الف )  اجرای پروژه:

این مرحله در واقع همان فاز سوم و فاز عملیات اجرایی پروژه هست که شرکت مجری طبق  نقشه های پروژه اقدام به عملیات ساخت میکند و اقداماتی نظیر  زیرسازی ، زهکشی ها ، ایزولاسیون بستر ، عملیات عمرانی ،اجرای سازه های بتنی و فلزی پروژه ، نصب تاسیسات  ، اجرای سازه فلزی و برج های مربوط به سرسره های آبی که از عناصر اصلی پارک های آبی  هستند ، محوطه سازی ، و…… صورت میگیرد.

بدیهی است که این مرحله با توجه به اینکه مرحله اجرا و ساخت پروژه هست زمانبر و هزینه بر است .

ب)  تست پروژه :

در این مرحله تست ها و آزمایشات لازم جهت ایمنی و کیفیت بر روی تجهیزات به خصوص سرسره های آبی و سازه های سرسره ها وهمچنین  تاسیسات مکانیکی و تصفیه خانه ،و تاسیسات برقی  پروژه انجام میشود.

ج) استارت پروژه:

در این مرحله استارت و تحویل موقت پروژه به کارفرما و یا نماینده کارفرما صورت میگیرد.

 و دوباره  به صورت آزمایشی سیستم ها و تجهیزات زیر نظر شرکت طراح و مجری  و تحت یک قرارداد جدید در قالب سرویس و نگهداری ، چک میشوند.

عملیات سرویس و نگهداری میتواند به یک شرکت پیمانکار دیگر صلاحیت دار سپرده شود.

د) بهره برداری پروژه

 در ین مرحله پروژه به طور رسمی شروع به بهره برداری میشود.

تاریخچه پارک آبی

ساخت پارک‌ آبی، در دهه‌ی ۱۹۴۰ و اوایل ۱۹۵۰ رواج یافته و از آن تاریخ تا به امروز ،رشد چشمگیری پیدا کرده است و در سالهای اخیر محبوبیت آن به شدت افزایش یافته است.

در زمینه ساخت پارک آبی، ایالات متحده‌ آمریکا دارای بزرگترین پارک‌های آبی دنیا می‌باشد و هر سال تعداد زیادی  مجموعه‌ آبی جدید نیز در سرتاسر دنیا افتتاح می‌شوند. 

 سازمان‌های اصلی مرتبط با  حوزه پارک های آبی عبارتند از:

IAAPI(انجمن بین المللی پارک‌ها و جاذبه‌های تفریحی) و WWW (انجمن جهانی پارک‌های آبی).

هزینه ساخت پارک آبی

هزینه پارک آبی به عوامل مختلفی بستگی دارد ، مهم ترین عواملی که در هزینه تمام شده ساخت پارک آبی تاثیر گذارند به شرح ذیل می باشد:

 • سرپوشیده و روباز بودن پارک آبی
 • وسعت پارک آبی
 • امکانات در نظر گرفته شده در پارک آبی
 • کیفیت و نوع مصالح
 • کیفیت و نوع تجهیزات
 • موقعیت و مکان جغرافیایی پارک آبی

جهت کسب اطلاع از هزینه ساخت پارک آبی و دریافت مشاوره با کارشناسان شرکت تماس حاصل بفرمایید. تلفن تماس : 09352050959

تجهیزات پارک آبی

انجایی که عنصر اصلی در پارک آبی ، عنصر اب هست و در اصل بدون این عنصر ، پارک آبی موضوعیتی پیدا نمیکند، بنابراین

اصلی ترین تجهیزات حول محور آب خواهد بود.

بنابراین میتوان گفت تجهیزات اصلی پارک آبی شامل موارد ذیل خواهد بود.

 • تجهیزات سیستم تصفیه آب
 • تجهیزات جریان ساز آب
 • سرسره های آبی
 • تجهیزات سازه ای و نگهدارنده سرسره های آبی
 • تجهیزات برقی و  کنترلی سیستم

امکانات پارک آبی

 • سرسره های آبی 
 • استخر شنا
 • استخر موج
 • استخرکودک
 • رودخانه آرام
 • سونای خشک
 • سونای بخار
 • حمام ترکی 
 • حمام آفتاب
 • جکوزی 
 • و امکانات دیگر

البته امکانات در پارکهای آبی با یکدیگر متفاوت هست و ممکن هست در بعضی از پارکهای آبی امکاناتی که ذکر گزدید همگی وجود نداشته باشد ولی سرسره آبی شرط لازم و یک عنصر اصلی در پارک های آبی ست .ودر پارکهای آبی بزرگ وجود استخر موج میتوان یک مزیت به حساب بیاید.

انواع سرسره های پارک آبی

بی شک سرسره های آبی اصلی ترین عضو یک پارک آبی محسوب میشوند .

قطعا هر کسی با شنیدن کلمه پارک آبی قبل از هر چیز یاد سرسره های آبی مارپیچ مرتفع با قوسهای سینوسی و درهم تنیده و هیجان آور با رنگ های متنوع و زیبا میافتد.

میتوان گفت بدون سرسره های ابی ، عنوان پارک آبی موضوعیتی پیدا نمیکند.و سرسره های آبی به عنوان اصلی ترین اجزا پارک آبی به شمار میایند.

لذا در طراحی پارکهای آبی سعی و تمرکز بر تنوع دادن سرسره های آبی با کاربرد های متفاوت و ایجاد حس متفاوت هست تا جاذبه بیشتری برای افراد فراهم سازد.

براین اساس سرسره های آبی انواع مختلفی دارند که هر کدام حسی متفاوت و هیجان و لذت خاص خودش را بوجود میاورد.

از مهم ترین سرسره های آبی میتوان به انواع ذیل اشاره کرد:

 • سرسره آبی آدرنالین،
 • سرسره آبی استاد بلستر،
 • سرسره آبی آکواتوب،
 • سرسره آبی آناکوندا،
 • سرسره آبی بومرنگ

برای کسب اطلاع بیشتر از قیمت‌ها با کارشناسان فروش شرکت تماس بگیرید. تلفن تماس: 09352050959 

نمونه کارها